Wyszukaj Programu
Wyszukaj w serwisie
Strona główna
Aktualności
PROGRAM
Artyści i goście
WYSTAWY
BILETY
Gazeta Festiwalowa
Akredytacje
Press Room
Plebiscyt
GALERIA 2008
GALERIA 2007
Wirtualny Katalog
ARCHIWUM
Organizatorzy
Konkurs Publiczności
Kontakt
DOJAZD
newsletter





Tomek Sikora

Urodził się w rodzinie artystycznej. Matka była malarką, ojciec znanym rzeźbiarzem. W wieku 20 lat wyjechał do Paryża gdzie zajął się poważnie fotografią. Po powrocie do Polski w 1971 roku przez 10 następnych lat pracował jako fotoreporter dla tygodnika ilustrowanego. W tym czasie współpracował także z czołowymi polskimi grafikami tworząc plakaty teatralne i filmowe. W 1979 zrealizował 2 duże projekty fotograficzne: „Album” i „Alicja w Krainie Czarów”, które były surrealistyczną wizją świata i w 1980 roku zostały wystawione w Muzeum Sztuki Współczesnej w Centrum Pompidou w Paryżu na wystawie Biennale Młodych. Zaczął wtedy wystawiać także w innych krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victorian College of the Arts. Następnie założył studio fotografii reklamowej oraz kontynuował swoją działalność artystyczną. Od 1986 roku intensywnie podróżuje po świecie. Od 1996 roku dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Australię. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Do dzisiaj publikuje limitowane edycje swoich książek autorskich (27) oraz wystawia swoje prace w wielu krajach na świecie. W 2001 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Od 2002 roku prowadzi zajęcia dydaktyczne w wyższych szkołach fotograficznych w Warszawie. Od 1999 roku pracuje nad projektem „Przejrzystość Rzeczy”, wystawianym już sześciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Pierwsza wystawa miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Tomasz Sikora (urodzony 9 września 1948 w Warszawie). Od 1972 przez 10 lat pracował jako stały fotoreporter warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego Perspektywy. Od 1982 - w Australii, gdzie w następnym roku założył studio fotografii reklamowej, prowadził warsztaty fotograficzne w Victoria College w Melbourne, wydawał książki i kalendarze. Twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla agencji reklamowych w Ameryce i Europie. Uważa fotografię za formę zabawy i nieskończonych poszukiwań. /wikipedia.pl/

"Photography, for me, is a form of play, it allows for endless searching. Visually, its possibilities are unlimited, especially if one goes beyond the established rules. The mere moment of taking a picture can become the beginning of a fascinating road - at the end of which the image created is loaded with powerful emotion which can surprise even the author himself; the image one would like to own."

Tomek Sikora na Festiwalu:

Wystawa fotografii.

Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii cyfrowej Philipsa „ramki”, goście wystawy mieli okazję zobaczyć jednocześnie 9 różnych projektów Tomka Sikory: Twarzową kolekcję, Świńskie opowiastki, Ziemię Obiecaną, Maroko, Album, Mury mówią, Miejsce Magiczne, Pieskie Życie oraz NYC-impresje.

Fotografia ruchoma.

„Setki, tysiące zdjęć sklejonych w sekwencje filmowe to krótkie opowiadania o współczesnym człowieku i jego rozterkach. Fotografia - zatrzymanie chwili zaistniała w tym projekcie w pewnej ciągłości, zarezerwowanej dotychczas dla filmu. Dlaczego aparat fotograficzny a nie kamera filmowa?

Fotografia była i jest dla mnie językiem opartym o 40-letnie doświadczenie pracy w tym medium. Każde naciśnięcie na migawkę aparatu jest świadome I następuje często w wyniku natychmiastowej reakcji na wydarzenie, czy to na planie wyreżyserowanego przeze mnie, czy życie, spektaklu. Taki komfort pracy niezależnej od ekipy filmowej stwarza mi właśnie aparat cyfrowy, a połączenie tych zdjęć w sekwencję wprowadza mnie w zaczarowany świat przestrzeni czasu” - Tomek Sikora

Te krótkie filmiki są opatrzone muzyką skomponowaną przez Cezarego Skubiszewskiego — wybitnego kompozytora polskiego mieszkającego i tworzącego muzykę filmową w Melbourne. Fotografie ruchome Tomka Sikory były prezentowane przed wybranymi seansami filmowymi w Kazimierzu Dolnym.

Plener fotograficzny.

W dniach 5-10 sierpnia, w trakcie Festiwalu, miłośnicy fotografii mieli wyjątkową okazję wzięcia udziału w plenerze fotograficznym prowadzonym przez Tomka Sikorę. Codzienne zajęcia podzielone były na dwie części:

  • Grupowe spotkania z Tomkiem Sikorą, w trakcie których powstaną krótkie scenariusze realizowane następnie przez wszystkich uczestników. Chodzi o proces powstawania krótkich sekwencji fotograficznych opowiadających o wydarzeniu wymyślonym wcześniej przez nas wszystkich w formie krótkiego scenariusza. Wszyscy uczestnicy staną się również bohaterami tych sesji, bowiem ideą tych warsztatów jest zaistnienie fotografów po obu stronach aparatu.
  • Indywidualna, reporterska rejestracja atmosfery i wydarzeń festiwalu. Te cykle będą ocenione później, a najlepszy – nagrodzony i pokazany w formie wystawy indywidualnej w roku następnym na Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »




© Copyright 2013 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved. Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Grzegorz Kondek. Projekt - Jarek Koziara. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona wykonana przez saracoratello.