Wyszukaj Programu
Wyszukaj w serwisie
Strona główna
Aktualności
PROGRAM
Artyści i goście
WYSTAWY
BILETY
Gazeta Festiwalowa
Akredytacje
Press Room
Plebiscyt
GALERIA 2008
GALERIA 2007
Wirtualny Katalog
ARCHIWUM
Organizatorzy
Konkurs Publiczności
Kontakt
DOJAZD
newsletter





Maria Zmarz-Koczanowicz

Ukończyła malarstwo na ASP we Wrocławiu w 1978 roku oraz reżyserię na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 1982 roku. Realizuje głównie filmy dokumentalne. Jest także autorką spektakli teatru telewizji i filmu fabularnego.

Filmy: JESTEM MĘŻCZYZNĄ (1986, Brązowy Lajkonik w Krakowie), URZĄD (1986, Złoty Lajkonik i Srebrny Smok w Krakowie w 1987 roku), KRAJ ŚWIATA (1993), ZAMIEŃ MNIE W DŁUGIEGO WĘŻA (1997, Brązowy Smok w Krakowie w 1998 roku), CZARODZIEJSKA GÓRA. AMERYKAŃSKI PORTRET CZESŁAWA MIŁOSZA (2000), SANDRA K. (2000), NOC Z GENERAŁEM (2001), DZIECI REWOLUCJI (2002), POKOLENIE 89 (2003, Brązowy Lajkonik w Krakowie w 2003 roku), DZIEŃ PRZED ZACHODEM (2004), PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO (2004), STILL ALIVE - FILM O KRZYSZTOFIE KIEŚLOWSKIM (2005), PROFESOR (2005), I ZNACZY INNA (2005).

Maria Zmarz-Koczanowicz, wspólnie z Grażyną Gradoń, ponownie poprowadzi warsztaty filmowe:

"Zapraszam na warsztaty filmowe, podczas których uczestnicy będą realizować krótkie etiudy o Kazimierzu. Chcielibyśmy aby każdy z uczestników zaproponował temat, postać, albo sytuację związaną z miastem, zdecydowanie odbiegającą od banalnego, „turystycznego” spojrzenia. Chcielibyśmy w tych krótkich etiudach zobaczyć Kazimierz nikomu nie znany, zaskakujący, prowokujący, może przerażający...

W tym roku warsztaty będą trwały 4 dni. Mile widziani są uczestnicy, którzy na zajęcia pojawią się z propozycjami tematów, tak aby jak najszybciej zacząć zdjęcia. Zapraszamy też tych, którzy chcą być po prostu członkami ekipy realizującej etiudę, czy pomagać przy zdjęciach lub nagrywaniu dźwięku."

Tegoroczny warsztat poświęcony będzie dwóm sprawom – decyzjom montażowym w organizowaniu materiału filmowego i subiektywnemu "spojrzeniu" kamery na otaczającą rzeczywistość. Każdy z uczestników w trakcie trwania warsztatu wybierze sobie /kogoś, coś/ którego oczyma będzie oglądał Kazimierz. Może to być człowiek konkretny, zwierzę, duch – inwencję zostawiamy autorom. Zadanie polega na tym, żeby zaproponować 10 ujęć montażyście , w których będzie widać specyfikę wybranego "spojrzenia" – z ostatnim ujęciem ujawniającym kim był bohater. Przez 9 ujęć patrzymy jego oczyma, w 10 ujęciu pokazujemy kim jest. Spojrzenie to nie tylko na przykład punkt widzenia kamery, to także wybranie sytuacji i miejsc, które dla naszego bohatera są interesujące. W wykonywaniu tego ćwiczenia można oprócz kamery posługiwać się aparatem fotograficznym. Konsultacje będziemy prowadzić we dwie. Dwa dni warsztatu poświęcimy na montaż / który będzie realizować Grażyna Gradoń z autorem / zrealizowanych etiud.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »




© Copyright 2013 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved. Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Grzegorz Kondek. Projekt - Jarek Koziara. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona wykonana przez saracoratello.