Wyszukaj Programu
Wyszukaj w serwisie
Strona główna
Aktualności
PROGRAM
Artyści i goście
WYSTAWY
BILETY
Gazeta Festiwalowa
Akredytacje
Press Room
Plebiscyt
GALERIA 2008
GALERIA 2007
Wirtualny Katalog
ARCHIWUM
Organizatorzy
Konkurs Publiczności
Kontakt
DOJAZD
newsletter

Gus Van Sant

W ramach Festiwalu przygotowujemy retrospektywny przegląd filmów znakomitego autora kina niezależnego, jakim jest twórca takich filmów jak „Mala Noche”, „Drugstore Cowboy”, ”Gerry”, „Słoń”, czyli Gus Van Sant. Pokażemy także jego najnowszy film „Paranoid Park”, będący ekranizacją powieści Blake'a Nelsona.

Gus Van Sant był nominowany w 1997 roku do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszego reżysera za film "Buntownik z wyboru" (Good Will Hunting). Film zdobył dwa Oscary - za najlepszą męską rolę drugoplanową (Robin Williams) i najlepszy scenariusz oryginalny (Matt Damon i Ben Affleck). Film był również nominowany w sześciu innych kategoriach, w tym dla najlepszego filmu.

Zadebiutował filmem "Mala Noche" w 1985 roku, który nagrodzony został Nagrodą Krytyków Los Angeles dla najlepszego niezależnego filmu eksperymentalnego 1987 roku. Kolejny film - "Drugstore Cowboy", wyreżyserowany przez Van Santa, który był również współautorem scenariusza (z Danielem Yostem), z udziałem Matta Dillona i Kelly Lynch wyróżniony był wieloma nagrodami, w tym: 1989 National Society of Film Critics Award dla najlepszego filmu, scenariusza i za najlepszą reżyserię, 1989 Pen Literary Award za adaptację scenariusza, jak również Independent Spirit Award w roku 1990 za najlepszy scenariusz.

Następny film fabularny "Moje własne Idaho" (My Own Private Idaho) był poetyckim obrazem o poszukiwaniu rodziny. Film wielokrotnie nagradzano, otrzymał on między innymi Independent Spirit Award za najlepszy scenariusz, muzykę i za najlepszą rolę pierwszoplanową, jak również nagrodę krytyków dla najlepszego aktora na Festiwalu w Wenecji.

Po tym nastąpił kolejny obraz "Even Cowgirls Get the Blues", nowofalowy film drogi, bazujący na zagadnieniach tożsamości seksualnej i zmian społecznych. Jego scenariusz oparty został na uwielbianej przez czytelników, magicznej powieści Toma Robbina. W filmie zagrali Uma Thurman, Lorraine Bracco, Rain Phoenix i John Hurt.

Gus Van Sant przez długie lata był muzykiem. Wyreżyserował wiele video clipów dla takich znakomitych artystów jak David Bowie, Elton John, Tracy Chapman, The Red Hot Chili Peppers oraz Hanson - video clip "Weird" w jego reżyserii był jednym z najpopularniejszych w MTV w 1998 roku.

Źródło: www.film.wp.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Copyright 2013 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved. Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Grzegorz Kondek. Projekt - Jarek Koziara. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona wykonana przez saracoratello.