Wyszukaj Programu
Wyszukaj w serwisie
Strona główna
Aktualności
PROGRAM
Artyści i goście
WYSTAWY
BILETY
Gazeta Festiwalowa
Akredytacje
Press Room
Plebiscyt
GALERIA 2008
GALERIA 2007
Wirtualny Katalog
ARCHIWUM
Organizatorzy
Konkurs Publiczności
Kontakt
DOJAZD
newsletter

Carlos do Carmo

BILETY NA KONCERT WYPRZEDANE!

Carlos do Carmo Na otwarcie festiwalu, 2 sierpnia, na Zamku w Kazimierzu, odbędzie się koncert najwybitniejszego pieśniarza fado Carlosa do Carmo (Portugalia).

To wielka gwiazda muzyki fado, inspirator powstania i gwiazda najnowszego filmu Carlosa Saury pod tytułem "Fados", w całości poświęconego temu stylowi muzycznemu i jego korzeniom. Polska premiera filmu już w niedzielę, 3 sierpnia, na Zamku w Kazimierzu.

Festiwal Filmu I Sztuki

Carlos do Carmo urodził się w Lizbonie. Syn Lucilli do Carmo - jednej z najwybitniejszych artystek fado XX wieku, oraz Alfredo de Almeida niegdyś księgarza, a później przedsiębiorcy prężnie działającego na rynku hotelarskim. Do Carmo wychowywał się w twórczej, inspirującej atmosferze, ponieważ jego dom rodzinny, znajdujący się w starej części miasta - Bairro Alto, był miejscem spotkań przedstawicieli światka intelektualistów, artystów i ważnych osobistości ówczesnej Lizbony.

Carlos do Carmo w 1963 roku rozpoczął jedną z najbardziej błyskotliwych i liczących się karier artystycznych w historii Portugalii. Od najmłodszych lat przejawiał ogromne zainteresowanie i nieprzeciętny talent muzyczny. Jeszcze jako dziecko śpiewał popularne w tamtych czasach piosenki; od przebojów Franka Sinatry począwszy, a na ludowych pieśniach brazylijskich skończywszy. Na początku znalazł wiernych fanów wśród przyjaciół - potem jego kariera szybko się rozwinęła i znalazł wielu wdzięcznych słuchaczy poza kręgiem najbliższych.

Edukację aż do szkoły średniej kontynuował w Lizbonie, potem ukończył Kolegium Rosenberga w Szwajcarii, gdzie zrobił specjalizację językową. W późniejszych latach w Genewie ukończył kurs w zakresie handlu i hotelarstwa.

Powróciwszy do Lizbony dołączył do rodzinnego interesu w sektorze hotelarskim i pomagał w prowadzeniu centrum Fado, gdzie wykorzystywał całą swoją wiedzę zdobytą w Szwajcarii. Po śmierci ojca, do Carmo został kierownikiem centrum Fado i dzięki żyłce do interesów i odrobinie szczęścia, sprawił, że jego centrum Fado stało się jednym z najlepszych w Lizbonie. Przez cały ten czas muzyka była bardzo ważną częścią jego życia. W końcu, po tym jak, dla żartu, nagrał jedną z piosenek swojej matki został odkryty i okrzyknięty wschodzącą gwiazdą sceny fado.

Sukces tego 'eksperymentu' muzycznego był niezaprzeczalny i sprawił, że szybko zaczęło się wypełniać prawdziwe przeznaczenie Carlosa do Carmo. Niebawem, w 1964 nagrał swój pierwszy album “Estranha Forma de Vida” (Dziwny kształt życia).

Jego sposób śpiewania był jedyny w swoim rodzaju, jego styl okazał się niepowtarzalny. Bez wątpienia narodziła się nowa gwiazda fado. Od tej chwili jego kariera artystyczna rozwijała się bajecznie; wszystko co robił okazywało się pasmem niezaprzeczalnych sukcesów; każda pieśń, którą śpiewał, każda następna płyta, każdy kolejny koncert był lepszy od poprzednich.

Każda z płyt, które wydał do dnia dzisiejszego była wielokrotnie nagradzana zarówno za walory artystyczne jak i za ilość sprzedanych egzemplarzy.

Jego występy telewizyjne wpisały się na stałe do historii fado, zostały docenione za wartość artystyczną, a także za niezwykłą kreatywność, pomysłowość i innowacyjność wykonania.

“Por Morrer Uma Andorinha” (Śmierć jaskółki), “Duas Lágrimas de Orvalho” (Dwie łzy rosy), “Bairro Alto”, “Gaivota” (Mewa), “Canoas do Tejo” (Kajaki na Tagu), “Os Putos” (Dzieci), “Lisboa Menina e Moça” (Dziewczyna i panna z Lizbony), “Estrela da Tarde”, (Gwiazda Wieczorna), to jedne z najważniejszych tytułów i najznamienitszych wykonań w karierze Carlosa do Carmo.

Do Carmo pracował nad zrealizowaniem swej największej ambicji - chciał pokierować swoją karierą tak aby rozwijała się jak kariery największych; Franka Sinatry, Jacquesa Brela, Jose Alfonso.

Międzynarodową popularność zdobył, jak zwykł to określać, "dzięki Portugalczykom, którzy opuścili ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia i zaprezentowali moje osiągnięcia artystyczne mecenasom sztuki w krajach, do których wyemigrowali."

Carlos do Carmo występował na pięciu kontynentach w miejscach takich jak paryska Olympia,w operach Frankfurtu i Wiesbaden,w Rio de Janerio, w "Savoy" w Helsinkach, w Madrycie, Sankt Petersburgu, w Hadze, Montrealu, Kopenhadze, Sao Paulo. Koncerty w najznamienitszych salach koncertowych Lizbony takich jak Mosteiro dos Jerónimos, Fundação Gulbenkian, Coliseu dos Recreios, Casino do Estoril and at the Centro Cultural de Belém były jego najważniejszymi występami w Portugalii.

Carlos do Carmo jest laureatem niezliczonej ilości nagród i wyróżnień. Jest między innymi honorowym obywatelem Rio De Janeiro i honorowym członkiem Związku Artystów Ameryki Łacińskiej. Został również wyróżniony dyplomem senatu Stanu Rhode Island za wkład w popularyzację muzyki portugalskiej. Ponadto jest laureatem nagrody Związku Autorów Portugalskich za dorobek artystyczny całego życia, a także Złotego Globu. Został również odznaczony Orderem Księcia Henryka i wieloma innymi odznaczeniami, tytułami, nagrodami, wyróżnieniami i honorami.

Jest również pierwszym Portugalskim artystą, który wydał album w formie płyty cd. Jego “Um Homem no País” (Człowiek w ojczyźnie) był pierwszym portugalskim kompakt dyskiem w historii.

Carlos do Carmo osiągnął w swojej długiej i owocnej karierze wszystko co tylko można osiągnąć. Zdobył sobie uznanie za wybitne osiągnięcia muzyczne, za bezdyskusyjny talent i ogromną wartość swego dorobku artystycznego. W związku z tym jest ceniony na całym świecie, a w Portugalii osiągną status gwizdy, żywej legendy i ikony narodowej w takim stopniu w jakim nie udało się to chyba nikomu innemu.

Ostatnio, w latach 2006-2007, zaangażował się we współpracę przy produkcji filmu hiszpańskiego reżysera Carlosa Saury zatytułowanego "Fados." Ta produkcja przenosi dziedzictwo portugalskiej muzyki tradycyjnej na wielki ekran i pokazuje i wpływ fado na dzisiejszy świat, z punktu widzenia Saury. Carlos do Carmo był podczas powstawania filmu głównym konsultantem muzycznym reżysera, a jego wkład artystyczny w dzieło filmowe został nagrodzony nagrodą Goi za najlepszą piosenkę, za którą został uznany utwór “Fado da Saudade”, będący częścią ścieżki dźwiękowej do filmu Saury.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Copyright 2013 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved. Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Grzegorz Kondek. Projekt - Jarek Koziara. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona wykonana przez saracoratello.