Wyszukaj Programu
Wyszukaj w serwisie
Strona główna
Aktualności
PROGRAM
Artyści i goście
WYSTAWY
BILETY
Gazeta Festiwalowa
Akredytacje
Press Room
Plebiscyt
GALERIA 2008
GALERIA 2007
Wirtualny Katalog
ARCHIWUM
Organizatorzy
Konkurs Publiczności
Kontakt
DOJAZD
newsletter

Najnowsze informacje

Cala przestrzeń festiwalu tworzona jest na ten jeden tydzień w roku. W Kazimierzu nie ma kina, więc budujemy kino Pod Srebrną Gwiazdą, czyli namiot na 800 miejsc, małe kino czyli namiot na 250 miejsc. Wieczorne projekcje odbywają się także na Rynku w Kazimierzu, na Zamku w Kazimierzu i na Zamku w Janowcu. Klub Kocham Kino, jak w roku ubiegłym, też pod namiotem. Scena muzyczna w Domu Architekta (Klub Festiwalowy PERŁA), wernisaże w Galerii Letniej.

NA OTWARCIE Festiwalu (2 sierpnia) prapremierowy pokaz filmu Łukasza Barczyka "Nieruchomy poruszyciel" (termin zaczerpnięty z Arystotelesa). Mocny, bardzo ciekawy film (zrealizowany w konwencji komiksowo- bajkowej) zabiera widzów w świat neurotycznej wyobraźni głównego bohatera kreowanego przez Jana Frycza.

Projekcja filmu otwarcia poprzedzona będzie specjalnym wydaniem Polskiej Kroniki Filmowej (archiwalne wzmianki o Kazimierzu i Janowcu, pierwsze z 1949 roku, pokazane w kontekście innych wiadomości z tamtych czasów, na przykład Zjazdu KPZR z udziałem wówczas działających radzieckich twórców filmowych !!! (to bardzo interesujące i zabawne).

Premiery:

NA ZAMKNIECIE Festiwalu (9 sierpnia) - Premiery: najnowszy film Emira Kusturicy "Obiecaj mi!", oraz śmieszny i groteskowy debiut fabularny Madonny "Filth and Wisdom”.

Warto dodać że w programie Festiwalu DWA BRZEGI zaprezentowanych zostanie trzynaście tytułów premierowych w tym ciekawe debiuty:

  • „Złodzieje” („Ladrones"), reż. Jaime Marques (Hiszpania) - z muzyka H.M. Góreckiego
  • „Elitarni” („Tropa de elite"), reż. Jose Padilha (Brazylia)
  • „Darling", reż. Johan Kling (Szwecja) - reżyser uznany na MFF w Cannes 2007 jako najciekawsza osobowość nowego kina,
  • „Z przyjaciółmi takimi jak ci” („Dagen zonder lief”, reż. Felix van Groeningen (Belgia)
  • „Wieża Suso” („La torre de Suso”), reż Tom Fernandez (Hiszpania)
  • „Niebo nad Paryżem“ (" „Paris”), reż. Cedric Klapisch (Francja)
  • „Free Rainer” reż. Hans Weingartner (Niemcy)
  • „Sonic Mirror“ reż. Mika Kurismaki

Po raz pierwszy w Polsce kino autorskie z Bangladeszu! „Ghani” (Krąg) reż. Kazi Morshed to, pokazana bardzo skromnymi środkami, historia współczesnej rodziny, w której ścierają się wartości kultury muzułmańskiej z napływającymi coraz silniej wartościami kultury chrześcijańskiej. Pokażemy również dokument zrealizowany przez reżysera „stamtąd” Ahmed Muztaba Zamal – pokazujący jak wygląda współczesna DHAKA „The Truth and Beyond”.

Premiera polska ostatniego filmu Roberta Altmana (nigdy nie pokazywany w Polsce) „Ostatnia audycja” („A Prairie Home Companion”) z Meryl Streep w roli głównej.

Na zamku w Kazimierzu, wieczorem, 2 sierpnia niepowtarzalny KONCERT. Po raz pierwszy w Polsce klasyk FADO: Carlos do Carmo Portugalia, jeden z bohaterów filmu Carlosa Saury "Fados". Polska premiera tego filmu następnego dnia na ZAMKU w Kazimierzu otworzy cykl filmów "MUZYKA MOJA MIŁOŚĆ" (filmy, które są niejako koncertami, tak jak „Rolling Stones. W blasku świateł” M. Scorseese)

Tam pokażemy też (premierowo) rewelacyjny dokument Waltera Sallesa i Gustavo Santaolalla "CAFE DE LOS MAESTROS". Dokument był rewelacją ostatniego festiwalu w Berlinie. Po raz ostatni na scenie Teatro De Colon w Buenos Aires spotykają się najwięksi mistrzowie bandoneonu. (9 sierpnia).

Na zamku w Janowcu (8 sierpnia) koncert Włodka Pawlika z muzyką do filmów „Pora umierać”, „Straż nocna” „Wichry Kołymy”. Koncert pod tytułem „Brat z Dolnego Kazimierza”.

Lekcje kina pod hasłem „Spowiedź twórcy filmowego” to spotkania z wybitnymi reżyserami, którzy mówią o swojej pasji do sztuki, w sposób bardzo osobisty, niekoniecznie bezpośrednio związany z ich własną twórczością. W ubiegłym roku ten cykl otworzył Bob Rafelson, a w tym będą to: Sławomir Idziak, Wojciech Marczewski, Sławomir Grünberg.

Retrospektywy:

Cykl, który prezentuje wielkie osobowości aktorskie, pod hasłem „I Bóg stworzył aktora”. Zaprezentujemy portret filmowy, teatralny i fotograficzny Janusza Gajosa.

„Autorzy Kina” Gus Van Sant - retrospektywa jego filmów od „Mala Noche” (film ten nie miał dotychczas w Polsce premiery kinowej).

Ciekawostki:

Ogłosiliśmy na naszej stronie www.dwabrzegi.pl konkurs z tytułami, które były planowane na Festiwalu w Cannes w 1968. Internauci wybrali Grand Prix (wtedy nie było jeszcze nazwy Złota Palma), a wygrał film: „Pali się moja panno”, reż. Milos Forman. Następne miejsca to „Gwiazdy na czapkach”, reż. Miklos Jancso oraz „Żywot Mateusza”, reż Witold Leszczyński. Te trzy filmy będą pokazane na DWÓCH BRZEGACH!

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© Copyright 2013 Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą 2008 - Dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka. All rights reserved. Foto - Agencja TRIADA Katarzyna Rainka oraz Grzegorz Kondek. Projekt - Jarek Koziara. Nazwa Festiwalu - Miroslaw Olszówka. Strona wykonana przez saracoratello.